Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Pentru postul de procuror-pasi de urmat
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Pentru postul de procuror-pasi de urmat

Buna ziua tuturor,daca sunteti amabili sa ma ajutati cu pasii ce trebuie urmati pentru a ajunge procuror,concursuri,unde,cum,ce durata.
Va multumesc anticipat.

Dima Virgil-Silviu , Arad
Cel mai indicat ar fi sa acesati site Ministerului Public pentru toate informatiile
Am accesat site-ul,dar sunt notiuni noi(pentru mine),se sustine un examen de admitere,dupa care urmeaza doi ani de studiu,urmati de un nou test,dupa care urmeaza repartizarea celor admisi in "punctele de lucru" cu post liber?Este nevoie de experienta in domeniu?

Va multumesc anticipat ,
Dima Virgil-Silviu - Arad
daca te referi la post, examenul este pentru cei care au minim 5 ani vechime in specialitatea juridica...
din cele scrise de tine mai sus, te referi la examen admitere INM.
Dar, daca aceste "notiuni" ti se par neclare, inteleg ca nici nu ai terminat fac. de drept:P.
Prin urmare, primul pas licenta in drept....si... facultate de 4 ani, nu de 3...
Asa este,sunt deabia anul II,dupa facultate,ce urmeaza?
Va multumesc anticipat,
Dima Virgil-Silviu - Arad
Virgil, Virgil, tot forumul acesta e plin de informatii referitoare la subiectul care te intereseaza....chiar si o cautare pe google ar fi de folos..dar cand lenea e mareeee.....pasul 1- licenta , pasul 2 - examen admitere INM, pasul 3 - examen absolvire INM