Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot pune clauză în precontract ca, în caz că achit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot pune clauză în precontract ca, în caz că achit casa și proprietarul nu rezolvă cu actele, să rămân proprietar?

Eu vreau sa cumpar o casa . Fac un precontract . Pot pune clauza ca daca achit casa si proprietarul nu rez cu actele sa raman proprietar ?
Manuela Rășină, administrator
Se pot introduce orice fel de clauze. Ramane sa fie de acord si vanzatorul.
Multumesc mult
Si contractul sa fie incheiat in fata notarului.
Nu functioneaza asa. Exista o clauza deacest tip, insa veti ramane proprietar dupa o actiune in instanta, nu de drept.
Mergeti la un jurist pentru redactare si vedeti sa intelegeti foarte bine cum functioneaza acea clauza. Daca acela se redacteaza dificil... trebuie sa aveti mai multe scenarii, bine descrise, fiecare cu efectele sale, pe care sa le intelegeti corect.
Puteți, întrucât contractul este legea părților.
Însă din păcate nu este titlu executoriu, astfel încât tot în fața unei instanțe civile veți ajunge în atare ipoteză indezirabilă.
Însă ar fi o garanție suplimentară că vânzătorul își va îndeplini obligațiile, deci dacă consimte nu este redundant s-o inserați.