avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot pune clauză în precontract ca, în caz că achit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot pune clauză în precontract ca, în caz că achit casa și proprietarul nu rezolvă cu actele, să rămân proprietar?

Eu vreau sa cumpar o casa . Fac un precontract . Pot pune clauza ca daca achit casa si proprietarul nu rez cu actele sa raman proprietar ?
Ultima modificare: Miercuri, 12 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:51, 13 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se pot introduce orice fel de clauze. Ramane sa fie de acord si vanzatorul.
Multumesc mult
Si contractul sa fie incheiat in fata notarului.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu functioneaza asa. Exista o clauza deacest tip, insa veti ramane proprietar dupa o actiune in instanta, nu de drept.
Mergeti la un jurist pentru redactare si vedeti sa intelegeti foarte bine cum functioneaza acea clauza. Daca acela se redacteaza dificil... trebuie sa aveti mai multe scenarii, bine descrise, fiecare cu efectele sale, pe care sa le intelegeti corect.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți, întrucât contractul este legea părților.
Însă din păcate nu este titlu executoriu, astfel încât tot în fața unei instanțe civile veți ajunge în atare ipoteză indezirabilă.
Însă ar fi o garanție suplimentară că vânzătorul își va îndeplini obligațiile, deci dacă consimte nu este redundant s-o inserați.

Alte discuții în legătură

Valabilitate antecontract cumparare casa viorel2rusu viorel2rusu Buna ziua, am un antecontract de cumparare a unui imobil in care sunt precizate urmatoarele: " Prezentul antecontract are valabilitate pana la data ... (vezi toată discuția)
Acte pentru cumpararea unui teren intravilan lesniczki lesniczki Buna ziua, Doresc sa cumpar un teren, terenul inca nu este intabulat, proprietarul a inceput demersurile pentru al intabula. Cum procedez cu actele, Sa ii ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren andremaria67 andremaria67 am facut un precontract (la notar)pentru cumpararea unui teren in care am platit aproape toata suma ramanand ca restul sa-l platesc la perfectarea ... (vezi toată discuția)