Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie incaltaminte
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie incaltaminte

Nepoata mea a cumpărat acum 2 saptamani o pereche de ghete de la un magazin de profil. Le-a purtat de câteva ori si i s-a rupt efectiv pielea in lateral. A mers la magazin si a cerut sa i se înlocuiască produsul sau daca nu sa i se returneze banii. Vânzătoarea i-a spus că politica magazinului este cu totul alta, în sensul că i se vor putea doar repara ghetele. Ce prevede legea in acest sens si cum trebuie sa procedeze ? Va multumesc.
legea prevede inlaturarea neconformitatii, ceea ce inseamna reparatie. inlocuirea este optiunea a doua