Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 2 parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 2 parinti

buna ziua,
ma numesc Iuliana si mai am inca trei frati, mama noastra a decedat in urma cu 14ani si tata nu a vrut sa faca succesiunea. In data de 6 noiembrie 2009 a decedat si tata. care ar fi primul pas pe care ar trebui sa-l facem acum, cum se procedeaza?
va multumesc
Buna seara
In cazul in care succesiunea se face doar pentru un apartament cu doua camere ,taxele pentru succesiune dupa mama de 1% se reduc cu 50% la notar sau in instanta?
Multumesc
Iuliana Matei
in instanta , daca partile depun tranzactie se poate restitui integral si taxa de timbru achitata .
teste obligatorie prezenta partilor, care trebuie sa semneze in fata instantei .
instanta va lua act si va pronunta hotararea de expedient.
este mai ieftin prin instanta, daca exista intelegere intre succesori .
De aceea am indicat calea instantei pentru ca utilizatorul a mentionat in mesajul postat ca: "mentionez ca exista intelegere intre succesori."

Cu respect,Alexa...