Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Intrebari legislatie grup sanitar pentru un Cafe-Bar
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Intrebari legislatie grup sanitar pentru un Cafe-Bar

Buna ziua,

Ma intereseaza ce legi reglementeaza compartimentalizarea unui grup sanitar pentru un cafe-bar.

Tot ce am putut gasi este in ORDIN Nr. 976 din 16 decembrie 1998:

ART. 34
(1) Anexele social-sanitare cuprind: camere-vestiar, cabine cu duşuri, grupuri sanitare (WC) şi chiuvete pentru personal şi
separat pentru clienţi, birouri, boxe pentru reziduuri.
(2) Grupurile sanitare (WC) pentru personal şi cele pentru consumatori, în orice fel de unitate de alimentaţie publică sau
colectivă, vor fi în permanenţă întreţinute în perfectă stare de funcţionare şi vor fi dotate cu hârtie igienică, săpun şi şerveţele
de hârtie la chiuvetă.
(3) În unităţile mici de alimentaţie publică cu până la 3 salariaţi, de tipul patiseriilor, barurilor de zi, iaurgeriilor, snackbarurilor,
nu este necesar grup sanitar separat de cel al consumatorilor.

Intrebarile mele:

1. Inteleg ca la >2 angajati trebuie un grup sanitar separat pentru angajati. In conditiile acestea este suficient un WC compartimentalizat, cu cheie, sau trebuie o zona speciala care sa contina WC si chiuveta?

2. Este necesara separarea grupului sanitar pentru clienti pe sexe? In caz ca da, imi puteti spune va rog ce lege reglementeaza acest aspect, si iarasi, daca pot fi 2 WC-uri compartimentalizate separat si o chiuveta comuna.

3. In cazul in care intr-o cladire functioneaza 2 firme (un cafe-bar si o firma de cursuri cu un singur birou), poate fi folosit in comun un singur grup sanitar?

Multumesc!

overburn, utilizator
HG nr. 1091/ 2006 Cerinte minime de securitate si sanatate pentru locul de munca mentioneaza in anexa 1:
18. Instalatii sanitare
18.1. Vestiare si dulapuri pentru imbracaminte
18.1.1. Lucratorilor trebuie sa li se puna la dispozitie vestiare corespunzatoare daca acestia
trebuie sa poarte imbracaminte de lucru speciala si daca, din motive de sanatate sau de decenta, nu li se poate cere sa se schimbe intr-un alt spatiu.
Vestiarele trebuie sa fie usor accesibile, sa aiba o capacitate suficienta si sa fie prevazute cu
scaune.
18.1.2. Vestiarele trebuie sa aiba dimensiuni suficiente si sa aiba dotari care sa permita fiecarui
lucrator sa isi incuie imbracamintea in timpul programului de lucru.
Daca este cazul (de exemplu, existenta substantelor periculoase, umiditate, murdarie), dulapurile pentru imbracamintea de lucru trebuie sa fie separate de cele pentru vestimentatia si
efectele personale.
18.1.3. Trebuie sa existe vestiare separate sau o utilizare separata a vestiarelor pentru barbati si
femei.
18.1.4. Daca vestiarele nu sunt necesare in sensul primului paragraf al pct. 18.1.1, trebuie
prevazut pentru fiecare lucrator un loc in care sa isi tina imbracamintea personala sub cheie.
18.2. Dusuri si chiuvete
18.2.1. Trebuie prevazute pentru lucratori dusuri corespunzatoare si in numar suficient, daca
acest lucru este impus de natura activitatii sau din motive de sanatate.
Trebuie prevazute sali de dusuri separate sau o utilizare separata a salilor de dusuri pentru
barbati si pentru femei.
18.2.2. Salile de dusuri trebuie sa fie suficient de incapatoare incat sa permita fiecarui lucrator sa
isi faca toaleta fara sa fie deranjat si in conditii de igiena corespunzatoare.
Dusurile trebuie prevazute cu apa curenta rece si calda.
18.2.3. Atunci cand dusurile nu sunt necesare in sensul primului paragraf al pct. 18.2.1, trebuie
sa fie prevazute chiuvete cu apa curenta (si cu apa calda, daca este necesar) adecvate si in
numar suficient si care sa fie amplasate in apropierea posturilor de lucru si a vestiarelor.
Din motive de decenta, trebuie sa existe chiuvete separate sau sa fie asigurata utilizarea
separata a acestora pentru barbati si pentru femei.
18.2.4. Daca incaperile cu dusuri sau chiuvete sunt separate de vestiare, trebuie sa existe o cale
usoara de comunicare intre ele.
18.3. Cabine de WC-uri si chiuvete
In apropierea posturilor de lucru, a incaperilor de odihna, a vestiarelor si a salilor de dusuri sau
chiuvete, lucratorii trebuie sa dispuna de locuri speciale, dotate cu un numar suficient de WC-uri si de chiuvete.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea
separata a acestora.
19. Incaperi pentru acordarea primului ajutor
19.1. In functie de dimensiunile spatiilor de lucru, de tipul de activitate desfasurata si de
frecventa accidentelor, trebuie sa fie asigurate una sau mai multe incaperi pentru acordarea
primului ajutor.
19.2. Incaperile pentru acordarea primului ajutor trebuie echipate cu instalatii si dispozitive
indispensabile pentru primul ajutor si trebuie sa permita accesul cu brancarde.
Acestea trebuie sa fie semnalizate in conformitate cu prevederile Hotararii Guvernului nr.
19.3. De asemenea, echipamentul de prim ajutor trebuie sa fie disponibil in toate locurile unde
conditiile de lucru o cer.
Acest echipament trebuie sa fie marcat corespunzator si sa fie usor accesibil.
Multumesc!

Dar HG nr. 1091/ 2006 prevede aceste lucruri doar pentru angajati. Si in orice caz, formularea Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea
separata a acestora.
da de inteles ca se poate si cu un singur WC pentru angajati.

Insa nu mentioneaza necesitatea separarii lor in cazul consumatorilor.
Nu ati citit cu atentie - daca este un singur WC trebuie sa faceti program de acces separat - femei/ barbati.
Se aplica si pentru consumatori nu numai pentru angajati.
Ah da, citisem prost.

Deci trebuie facut un program de genul intre orele x si y au acces femeile, iar intre y si z barbatii?
Stau si ma gandesc, daca este 1 cabina de WC + chiuveta, cu capacitatea de 1 persoana, nu este de la sine inteles ca se vor utiliza separat? Este mentionat in vreo lege sau hotarare acest aspect cu programul de acces separat?

Multumesc!
overburn, utilizator
Iarasi ati citit in diagonala. Vedeti pct. 18.3
Intr-un bar aveti aprobat un anumit numar de locuri pe scaune, deci un numar maxim de persoane la un moment dat. In functie de acest numar stabiliti numarul de WC-uri si chiuvete si in niciun caz nu veti primi autorizatie sanitara daca aveti un singur WC si o chiuveta, chiar daca afisati un program pe usa.
Grupurile sanitare pentru consumatori sunt altele decat cele ale lucratorilor.