Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... VESTIARE
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

VESTIARE

Buna ziua m ar interesa daca exista vreo lege in privinta vestiarelor si a chiuvetelor sa u a dusuriilor dintr un vestiar si cat de mare ar trebui sa fie ex.. lucrez la o firma unde intr un vestiar de cca 25 de metri patrati suntem cel putin 25 de oameni unde ne schimbam si ne sapalam unde nu este loc practic sa te speli sau sa te schimbi in conditi minime avem doar doua dusuri si o singura chiuveta si frima respectiva vor sa mai bag in acea incapere inca 5 oameni noi suntem deja minim 25 de oameni in aceea incapere exista vreo lege care sa impuna anumite restricti in acest fel ? practic nu ai cum sa te schimbi sau sa te speli intr un mod civilizat va multumesc o zi buna
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru lucratori la locul de munca aprobate prin HG nr. 1091/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza in anexa 1
18. Instalatii sanitare
18.1. Vestiare si dulapuri pentru imbracaminte
18.1.1. Lucratorilor trebuie sa li se puna la dispozitie vestiare corespunzatoare daca acestia
trebuie sa poarte imbracaminte de lucru speciala si daca, din motive de sanatate sau de decenta, nu li se poate cere sa se schimbe intr-un alt spatiu.
Vestiarele trebuie sa fie usor accesibile, sa aiba o capacitate suficienta si sa fie prevazute cu
scaune.
18.1.2. Vestiarele trebuie sa aiba dimensiuni suficiente si sa aiba dotari care sa permita fiecarui
lucrator sa isi incuie imbracamintea in timpul programului de lucru.
Daca este cazul (de exemplu, existenta substantelor periculoase, umiditate, murdarie),
dulapurile pentru imbracamintea de lucru trebuie sa fie separate de cele pentru vestimentatia si
efectele personale.
18.1.3. Trebuie sa existe vestiare separate sau o utilizare separata a vestiarelor pentru barbati si
femei.
18.1.4. Daca vestiarele nu sunt necesare in sensul primului paragraf al pct. 18.1.1, trebuie
prevazut pentru fiecare lucrator un loc in care sa isi tina imbracamintea personala sub cheie.
18.2. Dusuri si chiuvete
18.2.1. Trebuie prevazute pentru lucratori dusuri corespunzatoare si in numar suficient, daca
acest lucru este impus de natura activitatii sau din motive de sanatate.
Trebuie prevazute sali de dusuri separate sau o utilizare separata a salilor de dusuri pentru
barbati si pentru femei.
18.2.2. Salile de dusuri trebuie sa fie suficient de incapatoare incat sa permita fiecarui lucrator sa
isi faca toaleta fara sa fie deranjat si in conditii de igiena corespunzatoare.
Dusurile trebuie prevazute cu apa curenta rece si calda.
18.2.3. Atunci cand dusurile nu sunt necesare in sensul primului paragraf al pct. 18.2.1, trebuie
sa fie prevazute chiuvete cu apa curenta (si cu apa calda, daca este necesar) adecvate si in
numar suficient si care sa fie amplasate in apropierea posturilor de lucru si a vestiarelor.
Din motive de decenta, trebuie sa existe chiuvete separate sau sa fie asigurata utilizarea
separata a acestora pentru barbati si pentru femei.
18.2.4. Daca incaperile cu dusuri sau chiuvete sunt separate de vestiare, trebuie sa existe o cale
usoara de comunicare intre ele.
18.3. Cabine de WC-uri si chiuvete
In apropierea posturilor de lucru, a incaperilor de odihna, a vestiarelor si a salilor de dusuri sau
chiuvete, lucratorii trebuie sa dispuna de locuri speciale, dotate cu un numar suficient de WC-uri si de chiuvete.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea
separata a acestora.
Va multumesc mult pentru raspuns o zi buna