Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silită
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silită

Am primit o instintare de la un executor judecătoresc de poprirea pentru un credit de nevoi personale din anul 2008 pentru care am platit câteva rate, apoi nu am mai putut plăti.Nu m-a instintat banca ci o firmă de recuperare kruk.Suma este de 4800 Ron.Ce pot face,nu am platit din 2008 și nici nu apar în baza de date de râu platnic.
Contestatie la executare pe motiv ca s-a prescris datoria...
Poate va ajuta un avocat daca nu va descurcati...
Intr-adevăr, există șansa să se fi prescris dacă n-au făcut acte întreruptive de prescripție, luați legătura cu un avocat!
Daca s-a inceput executarea silita, formulati contestatie la executare. Daca este doar o notificare de plata de la KRUK, nu achitati nimic si cereti ajutor de specialitate. Sunt sanse mari ca dreptul lor sa se fi prescris. Daca discutam doar de o notificare, puteti formula actiune in constatare a prescriptiei dreptului, mai nou existand si jurisprudenta pentru acest obiect.