avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am lovit un biciclist pe trecerea de pieton, sunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am lovit un biciclist pe trecerea de pieton, sunt vinovat?

In urma cu 2 luni, la o trecere de pieton nesemaforizata un biciclist (pe bicicleta) mi a iesit in fata, fiind pe prima banda, am mers cu viteza redusa, deoarece si pe marginea drumului erau masini parcate si nu aveam vizibilitate, cel de pe a doua banda avand viteza mai mare a apucat sa treaca, biciclistul nu avea nici o zgarietura, doar bicicleta, deoarece a fost un contanct usor si el s a dezechilibrat, am coborat la el, a sustinut ca nu are nimic si ca o rezolvam pe intre noi. I am lasat numarul de telefon a ma contacta, a cerut dor banii pt o bicicleta noua
Cu trecerea timpului a sustinut ca il doare mana si ca vrea sa mergem sa declaram accidentul, ce ar trebuii sa fac?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 14:43, 13 Decembrie 2018
Din ce povestititi, pare a fi cupla comuna, dvs. ca l-ati lovit, el ca a traversat pe biciclata daca nu exista trecere pentru biciclete semaforizate, atunci avea voie sa traverseze pe bicicleta...
Nu sttiu daca se v-a considera tardiva anuntarea accidentului, pe poate ca biciclistul sa mai fi avut accidente de acum doua luni si sa caute o scuza de a primi banii de la dvs...
De aceea este bine sa anunti accidentul atunci, pe loc, chiar daca victima nu vrea, acum s-ar putea sa face-ti ceva drumuri pe la politie si, o perioada, astea sa fie in calitate de pieton...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatiile biciclistilor in trafic Andreea_81 Andreea_81 Biciclistii au obligatia de a cobora de pe bicicleta pentru a traversa o trecere de pietoni care intrerupe o pista de biciclete? Cu alte cuvinte, un ... (vezi toată discuția)
Accident rutier - vatamare corporala - culpa comuna Alex84 Alex84 Buna ziua, Cu aproximativ o luna in urma am fost implicat intr-un accident auto soldat cu vatamare corporala. Conform politiei reiese culpa comuna (am ... (vezi toată discuția)
Accident biciclist pe trecerea de pietoni dilemamare dilemamare Nu stiu daca postez corect aici, dar as vrea sa pun o intrebare pt cine se pricepe cat de cat la legea rutiera in acest caz, momentan neavand un raspuns de la ... (vezi toată discuția)