Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am lovit un biciclist pe trecerea de pieton, sunt ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am lovit un biciclist pe trecerea de pieton, sunt vinovat?

In urma cu 2 luni, la o trecere de pieton nesemaforizata un biciclist (pe bicicleta) mi a iesit in fata, fiind pe prima banda, am mers cu viteza redusa, deoarece si pe marginea drumului erau masini parcate si nu aveam vizibilitate, cel de pe a doua banda avand viteza mai mare a apucat sa treaca, biciclistul nu avea nici o zgarietura, doar bicicleta, deoarece a fost un contanct usor si el s a dezechilibrat, am coborat la el, a sustinut ca nu are nimic si ca o rezolvam pe intre noi. I am lasat numarul de telefon a ma contacta, a cerut dor banii pt o bicicleta noua
Cu trecerea timpului a sustinut ca il doare mana si ca vrea sa mergem sa declaram accidentul, ce ar trebuii sa fac?
Din ce povestititi, pare a fi cupla comuna, dvs. ca l-ati lovit, el ca a traversat pe biciclata daca nu exista trecere pentru biciclete semaforizate, atunci avea voie sa traverseze pe bicicleta...
Nu sttiu daca se v-a considera tardiva anuntarea accidentului, pe poate ca biciclistul sa mai fi avut accidente de acum doua luni si sa caute o scuza de a primi banii de la dvs...
De aceea este bine sa anunti accidentul atunci, pe loc, chiar daca victima nu vrea, acum s-ar putea sa face-ti ceva drumuri pe la politie si, o perioada, astea sa fie in calitate de pieton...