Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafon 2019 venituri independente
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafon 2019 venituri independente

Buna seara! Care este plafonul pentru anul 2019 sub care trebuie sa ma incadrez din punct de vedere al veniturilor independente pentru a nu fi nevoit sa depun acea declaratie si sa platesc CAS si CASS?

Pentru anul 2018 stiu ca este 12 luni x 1900 lei.

Pentru 2019 ar urma sa fie 12 x 2080? Banuiesc ca nu se va calcula in functie de acel 2350.

De asemenea, cum se calculeaza suma finala? Spre ex, pt luna decembrie, eu primesc banii in ianuarie. Ii pun la 2018 sau la 2019?

Multumesc anticipat!
Pentru 2019 ar urma sa fie 12 x 2080. La pfa se considera venit brut ca si cheltuiala deductibila, doar valorile incasate si platite efectiv in anul fiscal, conform documentului de incasare si plata.
george-neagu, moderator
Multumesc. Nu sunt PFA, am doar niste contracte de drepturi de autor.
Acelasi lucru e valabil.