avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plafon 2019 venituri independente
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plafon 2019 venituri independente

Buna seara! Care este plafonul pentru anul 2019 sub care trebuie sa ma incadrez din punct de vedere al veniturilor independente pentru a nu fi nevoit sa depun acea declaratie si sa platesc CAS si CASS?

Pentru anul 2018 stiu ca este 12 luni x 1900 lei.

Pentru 2019 ar urma sa fie 12 x 2080? Banuiesc ca nu se va calcula in functie de acel 2350.

De asemenea, cum se calculeaza suma finala? Spre ex, pt luna decembrie, eu primesc banii in ianuarie. Ii pun la 2018 sau la 2019?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 21:40, 13 Decembrie 2018
Pentru 2019 ar urma sa fie 12 x 2080. La pfa se considera venit brut ca si cheltuiala deductibila, doar valorile incasate si platite efectiv in anul fiscal, conform documentului de incasare si plata.
Ultima modificare: Joi, 13 Decembrie 2018
george-neagu, moderator
Multumesc. Nu sunt PFA, am doar niste contracte de drepturi de autor.
Acelasi lucru e valabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia unica 2019 razviko razviko Buna ziua as dori cateva informatii despre declaratia unica pentru 2019. In cazul unui PFA care a fost infiintat in 2018 (una a 4-a mai exact) s-a depus ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa dascaluflorin dascaluflorin Buna ziua. Doresc sa infiintez un PFA, mai exact un magazin online pentru vanzarea de articole vestimentare si accesorii, si as dori sa stiu daca este ... (vezi toată discuția)
Contributia la sanatate ptr venit din dobinzi bancare pf nesalariata Alo2016 Alo2016 Sunt pers fizica cu studii superioare. Am ramas fara serviciu. Voi incasa niste dobinzi bancare in 2019. In Declaratia unica ptr 2019 ma raportez la plafonul ... (vezi toată discuția)