Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... garantie telefon cumparat de la orange
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

garantie telefon cumparat de la orange

am cumparat in iulie un telefon de la un orange shop din cluj, de la inceput a avut probleme, dar ii dadeam resetare si isi revenea, dar de cateva saptamani cand cineva vrea sa ma sune i se spune ca sunt intr-o alta convorbire, iar eu nu vorbesc cu nimeni, am fost la acel shop de unde l-am cumparat si nu vor sa mi-l primeasca. imi spun ca trebuie sa ma duc la alt shop, dar eu nu vreau pentru ca nu inteleg de ce nu pot sa-l trimita ei daca eu de acolo l-am cumparat. eu consider ca e obligatia lor sa-l trimita in service nu sa ma poarte pe mine prin tot orasu pe la service-urile lor sau pe la alte magazine. daca m-as adresa protectiei consumatorului as rezolva ceva? va multumesc
Puteti face o sesizare la OPC, cu siguranta vi se va rezolva problema, firesc ar fi sa cereti inlocuirea telefonului.
Vânzătorul are obligaţia de a livra un produs în conformitate şi cu certifcat de garanţie.