Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru (nedeclarata)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru (nedeclarata)

Buna ziua! Am o nelamurire cu aceasta utilizire a fortei de munca la "negru". In cazul in care eu (firma) caut o alta firma pentru executarea unor lucrari de reparatie la sediul societatii mele, iar aceasta firma prezinta o oferta pe care eu o accept si fac o comanda pentru dansii sa execute lucrarea, iar in timpul lucrarilor aceasta firma ar folosi forta de munca nedeclarata si ar fi prins de comisari, cine suporta amenda? Repet, este vorba de doua firme care lucreaza pe baza de oferta/comanda (nu contract!) intre ele. Multumesc!
gabrielli68, utilizator
Firma pe care ati contractat-o (prestatorul lucrarii).
Cornel Vasile, Consilier juridic