Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima Casă înainte și după căsătorie: poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima Casă înainte și după căsătorie: poate prelua soția creditul în caz de deces?

Buna ziua! Acum trei ani am luat un credit prin programul prima casa și în acel moment eram necăsătorit fiind singurul titular pentru imobil. Între timp m-am căsătorit și vreau să stiu daca în caz de deces soția mea va putea prelua creditul in continuare? Se poate adăuga în contract faptul că soția este co-platitoare sau beneficiar al creditului? Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Bunul dobandit inainte de incheierea casatoriei este propriu.

Datoria contractata, de asemenea, va apartine.

In timpul vietii, daca sotia isi exprima acordul in acest sens, poate dobandi calitate de codebitor.

( este necesar si acordul institutiei creditoare , in acest sens ).

In cazul decesului dumneavoastra, daca sotia accepta mostenirea, aceasta accepta si datoriile aferente.

(prin urmare , este acceptat atat activul patrimonial, cat si pasivul ).

Acceptarea succesiunii este totala, vizeaza intreaga succesiune, nu numai unele bunuri.

De asemenea, sunt vizate toate datoriile defunctului.

Toti succesorii suporta si pasivul patrimonial.

Dreptul de optiune succesorala se exprima in termen de 1 an de la deces, prin declaratie notariala, ori prin acte de acceptare tacita, implicita, prin care este lasata sa se intrevada vointa de a mosteni.

Eu spun sa mearga sotul la o discutie cu banca.
Vă mulțumim mult pentru răspuns!
Când ați încheiat contractul pentru prima casă nu ați făcut și asigurare de viață?