Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Atacarea conventiei matrimoniale de către creditori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Atacarea conventiei matrimoniale de către creditori

Bună ziua!

Am fost administrator al unui SRL care, din cauza falimentului mai multor clienți debitori, a intrat în incapacitate de plată. În consecință, nu am mai putut rambursa creditul contractat la bancă și am fost nevoit să solicit insolvența, apoi falimentul. În calitate de fidejusor sunt executat de către bancă. Precizez că la momentul instituirii executării silite nu eram căsătorit. Ulterior, m-am căsătorit și soția dorește să achiziționeze o locuință cu titlu de bun propriu, solicitându-mi să încheiem la notariat o convenție prin care să schimbăm regimul matrimonial al comunității legale de bunuri în cel al separației de bunuri, banii pentru achiziția imobilului primindu-i de la fiul ei care lucrează în străinătate. Rugămintea mea este sa-mi spuneți, dacă nu cer prea mult, în ce măsură poate cere creditorul anularea convenției și executarea bunului pe care dorește sa-l achiziționeze soția ca bun propriu.

Mulțumesc anticipat!

Cu toată considerația,
Leinad

Ca idee de baza sa nu fie afectat si fraudat creditorul este esential.
Restul detaliilor trebuie discutate pe fiecare nisa juridica in parte si de aceia ori cautati doctrina juridica de specialitate ori ar trebui sa mergeti la avocat ca sa discutati in concret pe cazul dat.
Vă mulțumesc !