Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obținerea permisului de conducere anulat.??
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obținerea permisului de conducere anulat.??

Solutia pe scurt: În temeiul art. 421 pct. 2 lit. a Cod procedură penală, admite apelul declarat de PARCHETUL DE PE LÎNGĂ JUDECĂTORIA TOPLIŢA împotriva sentinţei penale nr. 55 din data de 9 mai 2018 pronunţată de Judecătoria Topliţa, dată în dosarul nr. 1620/326/2017. În temeiul art. 423 alin.1 Cod procedură penală, desfiinţează parţial sentinţa atacată şi rejudecând cauza: În baza art. 396 alin. 1,2,10 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul M.A.E.pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe – prevăzută şi pedepsită de art. 336 alin. 1 Cod penal. În baza dispoziţiilor art. 91 alin. 1 Cod penal, art. 92 alin.1 Cod penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 1 an închisoare aplicată inculpatului M.A.E.şi stabileşte termenul de supraveghere la 2 (doi) ani. În baza art. 93 alin.1 Cod penal, pe perioada termenului de supraveghere, inculpatul M.A.E.trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul Harghita la datele fixate de această instituţie; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin. 2 lit. d Cod penal, instanţa impune inculpatului M.A.E.să nu părăsească teritoriul României fără acordul instanţei. Stabileşte Serviciul de Probaţiune Harghita ca organ însărcinat cu supravegherea executării măsurilor şi a obligaţiilor stabilite în sarcina inculpatului. În baza art.94 alin.1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. 1 lit. c-e se comunică Serviciului de probaţiune Harghita. În baza art. 93 alin. 3 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul M.A.E. va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei com. Sărmaş, jud. Harghita sau a Primăriei oraşului Topliţa, pe o perioadă de 100 de zile. În temeiul art. 91 alin. 4 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra cazurilor de revocare a beneficiului suspendării executării pedepsei sub supraveghere, prevăzute de art. 96 alin. 1, 2 şi 4 Cod penal, respectiv, asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni, dacă nu va respecta cu rea-credinţă, măsurile de supraveghere sau dacă nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere. Menţine restul dispoziţiilor care nu contravin prezentei decizii. În baza art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare din apel rămîn în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 29 noiembrie 2018
Document: Hotarâre 563/2018 29.11.2018
ART. 116 OUG 195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
#B
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
#M18
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
.....................................
Deci la anul in decembrie pot sa ma puc de scoala, domnule Pătrașcu, va multumesc mult.!!!