Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata intretinere pentru copil 10 luni
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata intretinere pentru copil 10 luni

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti cand se introduce copilul la plata intretinerii. Am citit ca exista o lege 67/ 2017 unde copii sunt scutiti pana la 3 ani de la plata intretinerii. Administratorul nostru spune ca este valabil doar pentru cei care au separatie la gaze. Acesta este modul de aplicare al legii ? Pot obtine un document oficial de undeva daca am dreptul la aceasta scutire?
Buna ziua.
Acea lege nu mai este valabila, a modificat un articol dintr-o alta lege ce nu mai este valabila...
Aceasta lege s-a inlocuit cu Legea 196/2018, in care, cel putin eu, n-am citit nimic legat de scutirea de la intretinere a copiilor sub o anumita varsta.
Poate o cititi dvs. si gasiti ceva legat de acest aspect...
Pana atunci, eu cred ca, copilul trebuie trecut la intretinere..
Poate dati o copie din lege si administratorului, dupa raspunsul dumnealui banuiesc ca nu a auzit de ea sau nu l-a interesat...
Oricum, aveti montate contoare de consum la fiecare utilitate ( apa calda/rece, consum gaz, consum caldura, etc.),nu?
Ionut.ion, utilizator
Legea invocata de dv permitea facilitatea scutirii de la plata cote comune intretinere numai cu acordul adunarii generale a memnbrilor proprietari
Respectiva lege a fost abrogata concomitent cu disp L nr 230/2007
Dispozitiile in vigoare prevazd obligatia proprietarului sa informeze asociatia de proprietari despre modificarea numarului de persoane,indiferent de varsta,sex sau alte criterii care locuiesc provizoriu minimum 15 zile /luna sau definitiv in condominiu
Art. 30, alin. 1 spune asa:

Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită
în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în
spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței.

Aceasta obligatie se aplica si daca la momentul promulgarii acestei legi erau deja copii cu varsta pana in 3 ani (care conform vechii legi erau exceptati de la plata intretinerii)? Daca da, de unde reiese aceasta?