Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc parcare persoane cu dizabilitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc parcare persoane cu dizabilitati

Am obținut un loc de parcare in preajma domiciliului, marcat corespunzător, alaturi de o legitimație de indică faptul că locul cu numărul îmi aparțin. Întrebare: timpul de utilizare, de către mine, a acelui loc are caracter permanent, ori doar in anumite intervale orare? Exemplu: daca vin la orele prânzului iar locul este ocupat de mașina unui alt proprietar, am posibilitatea de a cere eliberarea spatiului?
Mulțumesc.
Din punctul meu de vedere beneficiati non stop de locul de parcare atribuit avand posibilitatea sa chemati politia locala daca locul este ocupat.Acest lucru este valabil cel putin in Buc si pt cei care inchiriaza de la ADP ,este o legenda urbana cea cu locul rezervat intr un anumit interval orar.In cazul unui liber profesionist sau angajat cu program flexibil poate pleci si te intorci la domiciliu de 10 ori pe zi ,nu suntem toti angajati de la 8--,16ca pe vremuri.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Din punctul meu de vedere beneficiati non stop de locul de parcare atribuit avand posibilitatea sa chemati politia locala daca locul este ocupat.Acest lucru este valabil cel putin in Buc si pt cei care inchiriaza de la ADP ,este o legenda urbana cea cu locul rezervat intr un anumit interval orar.In cazul unui liber profesionist sau angajat cu program flexibil poate pleci si te intorci la domiciliu de 10 ori pe zi ,nu suntem toti angajati de la 8--,16ca pe vremuri.

Mulțumesc mult pentru promptitudine. Și eu știam același lucru, dar nu găsesc legea care să mă lămurească pe deplin.
In general aceste aspecte sunt reglementate la nivelul fiecaruisector,localitati prin hotarari de consiliu local.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

In general aceste aspecte sunt reglementate la nivelul fiecaruisector,localitati prin hotarari de consiliu local.

Acum înțeleg motivul pentru care legislația pe aceasta temă nu îmi este la-ndemana. Mulțumesc mult pentru lămuriri.
Penuria locurilor de parcare este situatie generala arhicunoscuta
Exista in tara localitati/primarii care prin HCLM au impus ca locurile de parcare concesionate in intervalul 08-17 sa poata fi ocupate si de catre terti
Astfel ca dv pentru a va informa corect si complet ar trebui sa va informati temeinic daca mai marii urbei dv au inteles sa dispuna astfel de dispozitie
Legal ,daca locul este concesionat si mai ales daca titularul contractului beneficiaza si de decizie /certificat incadrare in grad de handicap pentru siguranta dv ar trebui sa solicitati primariei sa dispuna imprimarea pe locul respectiv a semnului distinctiv ,astfel incat eventualii interesati sa parcheze sa fie informati despre loc parcare cu destinatie persoana cu handicap
Realitatea dureroasa este ca la noi in tara,gradul de civilizatie,respect lasa mult de dorit,
drepturile persoanelor cu dizabilitati sunt total ignorate atat de catre conducatorii auto cat si de catre autoritatile in drept sa intervina-vezi situatiile din molluri,hipermarketuri unde locurile special inscriptionate pentru persoane cu handicap sunt ocupate de catre persoane care eventual sufera de lipsa de respect dar nu beneficiaza de documentele care sa ateste eventuala dizabilitate