Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta vechime munca persoana decedata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta vechime munca persoana decedata

Buna ziua! Am urmatoarea situatie: tatal meu a decedat de curd si doresc sa depun dosarul pentru pensia de urmas. Printre actele necesare, mi s-a spus ca am nevoie si de adeverinta de vechime si sporuri a tatalui din anul 2011 pana la momentul decesului. Problema este ca nu am nicio modalitate de contactare a angajatorilor din aceasta perioada pentru a-mi elibera adeverinta.
Exista alta posibilitate de a face rost de aceasta adeverinta? Daca incerc la ITM, poate sa-mi elibereze mie astfel de document?
Multumesc!
mircea.macavei, utilizator
ITM-ul nu are cum sa elibereze un astfel de document.

Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la inspectoratele teritoriale de munca, contracte individuale de munca si nu se mai depun acte privind executarea, modificarea, suspendarea si incetarea acestora. Acestea se transmit in format electronic, in registrul general de evidenta a salariatilor, conform prevederilor legale in materie.

Daca fostii angajatori sunt radiati, atunci puteti solicita ITM-ul eliberarea unui extras REVISAL, insa acesta nu se substituie adeverintei in cauza.