Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime

O persoana este angajata in mediul privat pe un post cu studii superioare. Perioadele in care a lucrat pe posturi cu studii medii intra in calculul pentru sporul de vechime?
M-A-N, utilizator
Daca se acorda spor de vechime, intra si acele perioade in calcul.
Exista vreo reglementare legala in acest sens?
Potrivit art.16 alin.5 C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Astfel, vechimea in munca se refera la totalitatea perioadelor in care o persoana a desfasurat activitati in baza unui contract individual de munca si nu doar perioada in care salariatul a lucrat in cadrul unei anumite societati sau pe o anumita functie.
Pt. mediul privat exista vreo reglementare legala privind nivelul sporului de vechime si nr. de ani incepand de la care se acorda sporul de vechime?
Pentru sectorul privat, sporul pentru vechime se acorda numai daca este prevazut in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.