Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... majorare a punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

majorare a punctului de pensie

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti.

Dupa legea pensiilor ce asteapta sa fie promulgata de presedinte,
persoanele care in viitor vor fi considerate ‘pensionari” si unele dintre ele vor primi pensia minima plus 1% din salariul minim pt fiecare an de cotizare in plus,
vor beneficia si aceste personae-‘pensionari’ fiind,
de acea majorare a punctului de pensie?
Si cu cat anume vor beneficia?
Va multumesc.
N-are nici o treabă pensia minimă cu punctul de pensie. Sunt venituri separate și criterii de calcul diferite . De creșterea punctului de pensie vor beneficia doar pensionarii care au punctaj SUFICIENT cât să depășească indemnizația socială. Ceilalți pensionari vor rămâne doar cu pensia minimă, care nu se va indexa când la pensionarii de drept le va crește punctul de pensie. ESTE FIXĂ și fixă va rămâne când punctajul va crește la cele care au punctajul necesar depășirii pensiei minime. Așa se procedează pe legea din prezent, și așa va rămâne pe noua lege în viitor.

Pensia minimă ca INDEMNIZAȚIE SOCIALĂ se va majora în felul următor:
640 lei => 2018
704 lei => 2019
775 lei => 2020
853 lei => 2021
Dapix, utilizator
Ce spuneti dv. e pana in septembrie 2021, si este dupa VECHEA formula.
Dupa noua formula totul se schimba.
Din septembrie 2021-dupa cum a tot repetat ministrul muncii- se schimba formula de calcul a pensiei minime:
853 lei pentru cei care nu au vechime 15 ani, ci 10 ani, mai putin etc.
1032 lei pentru cei care au 15 ani de cotizare
1176 la 19 ani vechime
1560 lei pt. cei cu 35 ani vechime
La anii de vechime se adauga-daca exista- anii in plus, un an, doi etc, fiecarui an revenindu-I o majorare de 1% din salariul minim brut din anul respective…2021, 2022 etc.

Dapix a scris:

N-are nici o treabă pensia minimă cu punctul de pensie. Sunt venituri separate și criterii de calcul diferite . De creșterea punctului de pensie vor beneficia doar pensionarii care au punctaj SUFICIENT cât să depășească indemnizația socială. Ceilalți pensionari vor rămâne doar cu pensia minimă, care nu se va indexa când la pensionarii de drept le va crește punctul de pensie. ESTE FIXĂ și fixă va rămâne când punctajul va crește la cele care au punctajul necesar depășirii pensiei minime. Așa se procedează pe legea din prezent, și așa va rămâne pe noua lege în viitor.

Pensia minimă ca INDEMNIZAȚIE SOCIALĂ se va majora în felul următor:
640 lei => 2018
704 lei => 2019
775 lei => 2020
853 lei => 2021

Nu e nevoie sa ai nu stiu cat de mare pensia pt a beneficia de majorarea pct de pensie.
Se poate obtine o suma mai mica, dar principiul se aplica, indifferent de cuantumul pensiei.
Cata vreme te numesti , conform legii- sa ai minimum 15 ani vechime-, “pensionar”, beneficiezi de aplicarea majorarii punctului de pensie.
Ca acel castig in urma acestei majorari este mai mare sau mai mic, este cu totul altceva, dar este o majorare, mare, mica.
"Dar în ceea ce priveşte pensionarii care au un stagiu de cotizare de peste 10 ani, aici va fi o discuţie separată pe legea pensiilor. Ei vor creşte pe punctul de pensie şi pentru ei majorările trebuie să fie altele decât în cazul pensiei minim garantate", a adăugat Vasilescu.