avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contractele civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contractele civile

sunt angajata la un club sportiv municipal, unde se vor incheia contracte civile de prestari servicii, am 2 intrebari:
1. cu cat se va impozita venitul? cu 16 sau cu 10?
2. se va plati obligatoriu sanatatea, pt ca nu mai au contract in alta parte , sau este la alegerea angajatului?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 08:57, 27 Ianuarie 2010
huana a scris:
sunt angajata la un club sportiv municipal, unde se vor incheia contracte civile de prestari servicii, am 2 intrebari:
1. cu cat se va impozita venitul? cu 16 sau cu 10?
2. se va plati obligatoriu sanatatea, pt ca nu mai au contract in alta parte , sau este la alegerea angajatului?

1
16%
2
Obligatorie plata cotelor de CAS, CASS, etc.
Cu stima,
In cazul conventiilor civile impozitul este de 16% , dar puteti opta ca angajatorul sa va retina 10% si dvs sa depuneti pana la 15 mai 2010 declaratie de venit si sa platiti diferenta , sau cel mai simplu pentru dvs este sa optati pentru retinerea impozitului de 16 % ca impozit final .
Este obligatoriu sa platiti CASS si CAS .
Daca am CIM cu 8 ore si mai am o conventie civila mai este obligatoriu plata CAS sau CASS?
Obligatoriu, CASS, din pacate
davideg a scris:

Obligatoriu, CASS, din pacate

Chiar daca contractul civil a fost ca persoana fizica neautorizata si s-au achitat toate contributiile la CIM ?
Atunci,eu fiind gravida si intrand in concediu prenatal/postnatal,nu trebuia sa duc o copie de pe concediul medical la CASS?

Alte discuții în legătură

Impozit conventie civila dgaitan dgaitan O societate comerciala , fara nici un angajat , a incheiat o conventie civila de prestario servicii cu un consultant. In acest caz, societatea trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Conventie civila potrivit codului civil implica art. 52 cod fiscal scumpicu scumpicu Lucrez la o firma de constructii si si-au incheiat o conventie civila cu un proiectant in conditiile codului civil si a articolului 52 cod fiscal. Spuneti-mi ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205 Theo_95 Theo_95 Am o mare problema.Sunt PFA cu contract de colaborare A,,,Firma a oprit si virat la buget 10% impozit Am primit de la finante decizia de impunere pe 2008 si ... (vezi toată discuția)