Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contractele civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contractele civile

sunt angajata la un club sportiv municipal, unde se vor incheia contracte civile de prestari servicii, am 2 intrebari:
1. cu cat se va impozita venitul? cu 16 sau cu 10?
2. se va plati obligatoriu sanatatea, pt ca nu mai au contract in alta parte , sau este la alegerea angajatului?
huana a scris:
sunt angajata la un club sportiv municipal, unde se vor incheia contracte civile de prestari servicii, am 2 intrebari:
1. cu cat se va impozita venitul? cu 16 sau cu 10?
2. se va plati obligatoriu sanatatea, pt ca nu mai au contract in alta parte , sau este la alegerea angajatului?

16%
Obligatorie plata cotelor de CAS, CASS, etc.
Cu stima,
In cazul conventiilor civile impozitul este de 16% , dar puteti opta ca angajatorul sa va retina 10% si dvs sa depuneti pana la 15 mai 2010 declaratie de venit si sa platiti diferenta , sau cel mai simplu pentru dvs este sa optati pentru retinerea impozitului de 16 % ca impozit final .
Este obligatoriu sa platiti CASS si CAS .
Daca am CIM cu 8 ore si mai am o conventie civila mai este obligatoriu plata CAS sau CASS?
Obligatoriu, CASS, din pacate
davideg a scris:

Obligatoriu, CASS, din pacate

Chiar daca contractul civil a fost ca persoana fizica neautorizata si s-au achitat toate contributiile la CIM ?
Atunci,eu fiind gravida si intrand in concediu prenatal/postnatal,nu trebuia sa duc o copie de pe concediul medical la CASS?