Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt nepot de frate al unei mătuși care nu are copii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt nepot de frate al unei mătuși care nu are copii și e fără locuință. Am obligații legale față de ea?

Vă rog să îmi spuneți dacă am obligații legale față de o mătușă care nu are copii nici casă, este intr-un azil unde pensia îi acoperă costurile respective. Eu sunt nepot din partea fratelui său, și am lăsat nr.de telefon personal la internarea in azil.Menționez ca am ajutato cu internare de bunăvoie fără nici un beneficiu material. Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
De ce intrebati ?
Fratele ei e intaiul obligat ca banuiesc ca nu are nici sot, asta daca e in viata, daca nu, dvs. dar daca pensia ii acopera cheltuelile.. nu are de ce sa fie cineva obligat sa participe.