avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Divergențe vecini
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Divergențe vecini

Bună dimineața,

Las ușa deschisă să iasă fumul de țigară, exista geamuri deschise, pe holul blocului.
Nimeni nu e deranjat decât una fumătoare care sta langa mine
Exista vreo lege care îmi interzice să stau cu ușa deschisă la apartament?

Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:33, 27 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista legi care va interzic sa folositi bunul propriu cu nerespectarea drepturilor celorlalți vecini.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiecare asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara dispune reguli generale de respectat de catre locatarii imobilului
Dupa cum prin regulamentul de ordine interioara se prevede obligativitatea respectarii programului de liniste in condominiu,la fel se ,se poate impune interdictia de a fuma in partea comuna de condominiu
In imobilele de locuit in comun locatarilor le revine obligatia sa respecte normele de convietuire in comun sa nu aduca prejudicii sau daune celorlalati locatari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema spatiu comun ana_ioana ana_ioana Buna ziua! Ma numesc Ana si am o problema cu unul dintre vecinii mei. Respectivul fumeaza in scara blocului si tot fumul de tigara intra in garsoniera mea. Eu ... (vezi toată discuția)
Fumat pe scara blocului si in lift hillfingerr hillfingerr Buna ziua, Imi poate spune si mie cineva ce posibilitati legale am de a combate o practica foarte deranjanta si des intalnita pe scara blocului in care ... (vezi toată discuția)
Usa deschisa garsoniera trancemaster trancemaster Buna seara am o intrebare stau la parter in bloc anl si am fost avertizat de politie ca nu am voie sa stau cu usa deschisa intredeschisa deoarece mirosul de ... (vezi toată discuția)