Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa meditatii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa meditatii

Bună ziua,
As dori o lămurire în cazul profesorilor meditatori
Suntem în familie 2 profesori angajați la școală cu norma întreaga. Ptr a oferii legal meditații elevilor trebuie sa ne facem un PFA.
Se poate face un PFA pre amândoi sau trebuie 2 pfa-uri ?
De câte case de marcat avem nevoie și Cum se modifica impozitul pe apartamentul declarat sediu ?
Ce taxe se plătesc la stat ?
Mulțumesc
Un singur pfa si cu o singura casa de marcat.
Incă de la înființarea la Registrul Comerțului, întreprinzătorul titular al PFA are obligaţia de a solicita înscrierea în registrul comerţului a menţiunilor privind participarea în mod obişnuit a soţiei/soţului la activitatea desfăşurată, pe baza declaraţiei pe propria răspundere şi a certificatului de căsătorie. Practic, soţul/soţia unei PFA poate îndeplini fie aceleaşi sarcini, fie sarcini complementare.
In completare varg sa cititi si la adresa www.avocatnet.ro/articol_472...
Putem fi impozitați amândoi pe norma de venit ( nu în sistem real )
Impozitul pe care meditatorul trebuie să-l plătească este stabilit prin raportare la venitul net anual și se determină fie pe baza normelor de venit, fie în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit Codului fiscal. Alegerea unuia dintre aceste două sisteme dupa cum doriti se face la momentul în care se depune la organul fiscal competent declarația de venituri și cheltuieli anuale estimative adica declaratia unica.
george-neagu, moderator