Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Castiguri din jocuri de noroc.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Castiguri din jocuri de noroc.

Cumnatul joaca sume importante la Pariuri sportive online.
El de fapt pierde anual sume foarte mari.
La pariuri de 100.000 lei, castiga circa 40.00lei si deci pierde 60.000 lei.
E nevoie sa declare la ANAF aceste castiguri daca el de fapt pierde?
Trebuie sa plateasca impozit pe acesti 40.000 lei care apar intrari in cardul bancar? Cat este acest impozit?

Din acest an veniturile obținute din jocuri de noroc online sunt impozitate acum direct la sursă, inclusiv în cazul pariurilor sportive plasate la diverși operatori. Deci cel care joaca nu mai declara el nimic.