Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cineva a făcut un cont pe Facebook cu poza unui ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cineva a făcut un cont pe Facebook cu poza unui prieten și l-a făcut de râs cu comentariile. Ce măsuri se pot lua?

Cineva a luat poza la un prieten de pe Facebook și și-a făcut cont cu poza lui cu alt nume și postează pozele lui cu critici dure și la făcut de râs și a comentat la toti prieteni lui de Facebook ce masuri poți lua cum să-l pedepsească pe făptaș dacă îl găsește
Manuela Rășină, administrator
In primul rand, sesizare la FB privind furtul de identitate/raportare cont fals. Au o procedura speciala, cititi regamentul FB.

In al doilea rand, i-as face plângere pana si as cere despăgubiri în cadrul dosarului penal.
Ionita Cristina Avocat, Avocat

,,1Anonim a scris:

ce masuri poți lua cum să-l pedepsească pe făptaș dacă îl găsește

Nu-l poate pedepsi în niciun fel, pentru că nu ne facem singuri dreptate. Modalitățile de rezolvare a problemei au fost expuse mai sus.