Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Există un barem pentru daunele morale care pot fi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Există un barem pentru daunele morale care pot fi cerute în cazul unei plângeri penale pentru lipsire de libertate, amenințare și șantaj?

In cazul unei plangeri penale pe baza ART 206 C.P, ART 207 C.P AL 2, ART 208 C.P cu probe si tot ce este necesar pentru a avea castig de cauza, care este un barem de daune morale care poate fi solicitat ? Adresez aceasta intrebare pentru un prieten care nu are cunostinta de cauza pentru aceste aspecte. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Manuela Rășină, administrator
Daune pot fi cerute in masura in care sunt justificate. Cred ca ar trebui sa discutati asta cu un avocat. Tribunalele din Europa nu acorda daune punitive, ca in SUA.
tgeorgescu, utilizator
Cuantificarea prejudiciului moral nu este supusă unor criterii legale de determinare, daunele morale se stabilesc prin apreciere, ca urmare a aplicării de către instanța de judecată a criteriilor referitoare la consecințele negative suferite de cei în cauză în plan fizic și psihic, importanța valorilor lezate și în măsura în care au fost lezate aceste valori, intensitatea percepției consecințelor vătămării, măsura în care le-a fost afectată situația familială, profesională și socială.
Toate aceste criterii de cuantificare a prejudiciului moral sunt subordonate conotației aprecierii rezonabile, pe o bază echitabilă, corespunzătoare prejudiciului real și efectiv produs victimei.
Suma de bani acordată cu titlu de daune morale nu trebuie să devină o sursă de îmbogățire pentru victimă, dar nici să aibă numai un caracter pur simbolic, ci ea trebuie să reprezinte doar atât cât este necesar pentru a-i ușura ori compensa, în măsura posibilă, suferințele pe care le-a îndurat sau eventual mai trebuie să le îndure.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Cuantificarea prejudiciului moral nu este supusă unor criterii legale de determinare, daunele morale se stabilesc prin apreciere, ca urmare a aplicării de către instanța de judecată a criteriilor referitoare la consecințele negative suferite de cei în cauză în plan fizic și psihic, importanța valorilor lezate și în măsura în care au fost lezate aceste valori, intensitatea percepției consecințelor vătămării, măsura în care le-a fost afectată situația familială, profesională și socială.
Toate aceste criterii de cuantificare a prejudiciului moral sunt subordonate conotației aprecierii rezonabile, pe o bază echitabilă, corespunzătoare prejudiciului real și efectiv produs victimei.
Suma de bani acordată cu titlu de daune morale nu trebuie să devină o sursă de îmbogățire pentru victimă, dar nici să aibă numai un caracter pur simbolic, ci ea trebuie să reprezinte doar atât cât este necesar pentru a-i ușura ori compensa, în măsura posibilă, suferințele pe care le-a îndurat sau eventual mai trebuie să le îndure.

Spre exemplu, persoana respectiva doreste daune morale pentru faptul ca nu a dormit 5-6 nopti la rand din cauza amenintarilor aduse la adresa acestuia (amenintari cu moartea) si avea o stare de temere si sa iasa pe strada.
Se pot solicita daune morale in aceasta situatie ?
Mai e mult pana departe cum spunea un intelept taoist.In primul rand ar trebui trimis in judecata si aoi se mai poate discuta pana atunci mai sunt multe variante posibile.Sa nu se gandeasca la sume mari ,nu e cazul .Depinde de cum va dovedi starea de frica indusa modul in care a fost afectat etc.Daca amenintarea venea de la un clan interlop poate fi o discutie daca l a amenintat vecinul de 80 de ani e alta discutie.