Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament pe numele tatalui vitreg,cum se imparte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament pe numele tatalui vitreg,cum se imparte intre copii?

La multi ani si cat mai multe realizari!
Am urmatoarea situatie:mama(avand un baiat) se recasatoreste,primeste prin repartitie un apartament dar pe numele sotului,care lucra la armata,si cu care ulterior are o fata.Mama a murit intre timp,tatal ramane in apartament,succesiunea nu este facuta.Intreb,in situatia fireasca in care si tatal paraseste lumea asta,cum se face succesiunea intre cei 2 frati,ca fiecare are cate 2 copii.Daca apartamentul este bun comun,ratele le-au platiti impreuna cei 2 soti,ambii copii mostenesc?In ce cote?Mentionez ca baiatul nu poarta numele tatalui adoptiv.Multumesc.
Jumătatea mamei se împarte intre:
- tata, în calitate de sot supraviețuitor, căruia îi revine o cota de 1/4 (adică 1/8, la care se adaugă jumătatea lui, rezultând in total 5/8)
- fiu și fiica, 3/4 (adică 3/8, împărțit la doi, rezultând 3/16 fiecare).

La decesul tatălui, cota sa de 5/8 va fi moștenită în totalitate de fiica.
In final, fiica va avea 3/16 de la mama + 5/8 de la tata, în total 13/16.
Fiul va avea 3/16 de la mamă.
Deci fratele mosteneste doar din jumatatea mamei.Daca ar fi fost infiat,ar fi obtinut si din jumatatea tatalui.Multumesc.
Da.