Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru in recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru in recurs

Cu respect! Ce taxe se platesc in Recurs,daca pe fond am cerut si daune morale in bani,mentionez ca cererea principala a fost introdusa pentru anularea unui act emis de o Autoritate publica.Va rog sa-mi raspundeti,multumesc
Sunt incidente dispozitiile art. 24 alin. 1 si 2 din OUG nr. 80/2013:

In cazul recursului:

- taxa de timbru este de 100 lei, daca cerere de recurs se intemeiaza pe unul sau mai multe motive prevazute de art. 488 alin. 1 pct. 1-7 din Codul de procedura civila
- sau 50% din taxa datorata la suma contestata in cazul cererilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 100 lei, in cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material,
- in aceeasi ipoteza , in cazul cererilor neevaluabile in bani taxa de timbru este de 100 lei.

Puteti plati taxa de timbru si atasa dovada platii la cererea de recurs sau instanta printr-o adresa va va pune in vedere timbrarea cereri, indicand totodata si cuantumul acesteia.

Avocat Ciurea Cristina, utilizator

Cristina Hortensia CIUREA a scris:

Sunt incidente dispozitiile art. 24 alin. 1 si 2 din OUG nr. 80/2013:

In cazul recursului:

- taxa de timbru este de 100 lei, daca cerere de recurs se intemeiaza pe unul sau mai multe motive prevazute de art. 488 alin. 1 pct. 1-7 din Codul de procedura civila
- sau 50% din taxa datorata la suma contestata in cazul cererilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 100 lei, in cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material,
- in aceeasi ipoteza , in cazul cererilor neevaluabile in bani taxa de timbru este de 100 lei.

Puteti plati taxa de timbru si atasa dovada platii la cererea de recurs sau instanta printr-o adresa va va pune in vedere timbrarea cereri, indicand totodata si cuantumul acesteia.

Va multumesc pentru ajutor.

Doru2 a scris:

Cristina Hortensia CIUREA a scris:

Sunt incidente dispozitiile art. 24 alin. 1 si 2 din OUG nr. 80/2013:

In cazul recursului:

- taxa de timbru este de 100 lei, daca cerere de recurs se intemeiaza pe unul sau mai multe motive prevazute de art. 488 alin. 1 pct. 1-7 din Codul de procedura civila
- sau 50% din taxa datorata la suma contestata in cazul cererilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 100 lei, in cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material,
- in aceeasi ipoteza , in cazul cererilor neevaluabile in bani taxa de timbru este de 100 lei.

Puteti plati taxa de timbru si atasa dovada platii la cererea de recurs sau instanta printr-o adresa va va pune in vedere timbrarea cereri, indicand totodata si cuantumul acesteia.

Va multumesc pentru ajutor,si inca o rugaminte,alte temeiuri legale pentru cererea de recurs va rog daca mai sunt sau doar art 488 ali 1 pct 1-7 din cpc in cazul situatiei mele.Motivele de drept sunt care tin de sustinerea cererii pe care eu o fac? Adica legea ccc etc? Multumesc pentru ajutor
Conform art. 487 din Codul de procedura civila, cererea de recurs trebuie sa cuprinda motivele nelegalitate pe care se intemeiaza.
Motivele de recurs sunt prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Codul procedura civila.

Motivarea recursului presupune aratarea motivelor casare (cele prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Codul de procedura civila) dar pe de alta parte, dezvoltarea motivelor de recurs trebuie facuta in sensul formularii unor critici privind modul de judecata dar raportat la motivele (sau motivul) de casare indicate.

Prin urmare sustinerile dvs., de fapt si de drept, trebuie incadrate sau mai exact, trebuie sa se incadreze in motivele de recurs prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Cod procedura civila (desigur cele sau cel care are incidenta in cauza dvs.) si nu expuse pur si simplu.

Avocat Ciurea Cristina, utilizator
Am receptat ce spuse,imi sunt de mare ajutor,si va multumesc mult pentru ajutor si amabilitate.Multumesc

Cristina Hortensia CIUREA a scris:

Conform art. 487 din Codul de procedura civila, cererea de recurs trebuie sa cuprinda motivele nelegalitate pe care se intemeiaza.
Motivele de recurs sunt prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Codul procedura civila.

Motivarea recursului presupune aratarea motivelor casare (cele prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Codul de procedura civila) dar pe de alta parte, dezvoltarea motivelor de recurs trebuie facuta in sensul formularii unor critici privind modul de judecata dar raportat la motivele (sau motivul) de casare indicate.

Prin urmare sustinerile dvs., de fapt si de drept, trebuie incadrate sau mai exact, trebuie sa se incadreze in motivele de recurs prevazute de art. 488 alin. 1-8 din Cod procedura civila (desigur cele sau cel care are incidenta in cauza dvs.) si nu expuse pur si simplu.