Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare auto dupa finalizarea leasingului
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare auto dupa finalizarea leasingului

Salutare,
Am o situatie in care as dori niste sfaturi. Am achizitionat in 2017 un auto in leasing pe firma la vremea aceea firma nu era platitoare de tva dar ratele si toate taxele la leasing sunt cu TVA.
Acum ca am trecut cu firma la plata TVA as dori sa achit integral masina si apoi sa o vand.
Intrebarea mea la vanzare eu voi factura masina cu tva sau fara tva.
Daca s-a achizitionat in ianuarie 2017 cu pretul de 6500 euro/fara TVA , la ce valoare as putea sa o vind ( cat se devalorizeaza masina intr-un an).
Multumesc
(1) In momentul trecerii ca platitor de TVA se face inventarierea activelor si puteti deduce TVA platit pentru acestea, bineinteles, scazandu-se uzura sau amortizarea.

(2) Legea nu impune pretul de vanzare ci piata. Asa ca, vindeti la ce pret puteti si aplicati TVA obligatoriu.