avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Trecere autovehicul de pe persoana juridica pe ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Trecere autovehicul de pe persoana juridica pe persoana fizica

Buna ziua. Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta. Sotul meu a cumparat o masina acum doi ani si fiind tanar si cu permisul de doar un an, a fost sfatuit sa puna masina pe firma fratelui sau. Acum relatiile s-au cam complicat si doreste ca masina sa fie pe numele lui, ca persoana fizica. Exista vreo posibilitate sa poata fi trecuta masina pe numele sotului fara contract de vanzare cumparare? Sau daca este cu contract pe un pret foarte mic? Masina a fost achizitionata cu 16.000 EUR, deci daca s-ar face o expertiza ar fi peste 10.000 EUR in acest moment si bineinteles ca nu dorim sa bagam aceasta suma in firma...
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 10:31, 2 Iulie 2020
contractul de vanzare nu poate fi evitat (firmele nu fac donatii decat in anumite conditii). daca masina e 100% a firmei, e inregistrata probabil la mijloace fixe. sa se calculeze amortizarea care in 2 ani ar trebui sa fie cam 2/3, deci pretul de vanzare ar fi undeva la 5000 (cereti contabilei sa genereze fisa mijlocului fix).
daca e in leasing, se poate prelua leasingul pe persoana fizica.


Adrian Dimitriu a scris:

contractul de vanzare nu poate fi evitat (firmele nu fac donatii decat in anumite conditii). daca masina e 100% a firmei, e inregistrata probabil la mijloace fixe. sa se calculeze amortizarea care in 2 ani ar trebui sa fie cam 2/3, deci pretul de vanzare ar fi undeva la 5000 (cereti contabilei sa genereze fisa mijlocului fix).
daca e in leasing, se poate prelua leasingul pe persoana fizica.


Din cate am citit nu s-ar incadra la donatii deoarece e ruda de gradul II.. Sa inteleg ca ar trebui practic sa asteptam perioada aceea de 5 ani pentru amortizare. Dar daca asteptam, oare atunci vom putea sa o trecem pe pf cu o suma de 1000 lei sa spunem? Intreb pentru ca intelegeti situatia, masina este a noastra, dar am facut greseala aceasta si am vrea sa rezolvam cumva fara sa platim tot noi prea mult..
Buna ziua,

Indiferent de cat amortizati din masina, e necesar sa vindeti masina la pretul pietei.Pentru asta, vedeti cat costa o masina similara, cu acelasi an de fabricatie si km la bord.Daca autoturismul nu e avariat, cu documente in acest sens, nu aveti motiv sa vindeti la pret mic.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2020
Constantin Vera, Contabil
am o intrebare in acest caz:
cunosc situatii (in fabrici detinute de multinationale) in care echipamente, utilaje, dar si autovehicule care au fost amortizate sunt vandute catre personalul propriu cu preturi simbolice. nu e vorba de leasing.
In realitate, acesta e un mod de recompensa personalul merituos, care are posibilitatea sa le revanda pe piata si sa obtina astfel sume de 6000-10000 eur, din calculele proprii.
cum e posibil acest lucru?
multumesc
Constantin Vera a scris:

Buna ziua,

Indiferent de cat amortizati din masina, e necesar sa vindeti masina la pretul pietei.Pentru asta, vedeti cat costa o masina similara, cu acelasi an de fabricatie si km la bord.Daca autoturismul nu e avariat, cu documente in acest sens, nu aveti motiv sa vindeti la pret mic.

Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2020
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare auto Eljmeno Eljmeno Detin un auto achizitionat in anul 2011 cu 26.000 eur tva inclus. Eu pot sa il vand anul acesta cu o suma mult mai mica? Care este suma normala de vanzare ... (vezi toată discuția)
Factura cu tva tina1234 tina1234 Avem o firma din anul 2013 aprilie cand am cumparat o remorca cu un contract vanzare cumparare (sintem platitori de TVA ) la o anumita valoare am inregistrat-o ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament de firma parinti/ copii bianca111 bianca111 Buna ziua. As avea nevoie de cateva sfaturi, locuiesc intr-un apartament aflat in proprietatea firmei parintilor mei si am dori sa reglementam aceasta ... (vezi toată discuția)