avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune si acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune si acte

Eu si cu fratii am mostenit fiecare cate o cota parte dintr-o proprietate dupa ce a facut succesiunea iar acuma eu as vrea sa cumpar partile celorlalti si sa fac acte, precizez ca defucuntul avea doar acte de mana pentru proprietate.
Ce ar trebui sa fac pentru a putea face acte conform legii si sa pot cumpara partile celorlalti
Ca sa fac actele, cadastru, intabulare am nevoie de ceilalti frati?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:21, 4 Ianuarie 2019
Pentru documentația cadastrala și intabulare, nu.
Pentru vânzare, evident ca da...Ar fi culmea sa se încheie o vânzare fără prezenta si acordul vânzătorului.
Acte de proprietate aveti deja: certificatul de mostenitor.
Actul de proprietate in baza caruia frații dvs va vand cotele este certificatului de moștenitor.
Ultima modificare: Vineri, 4 Ianuarie 2019
raluk0207, utilizator
Iar pentru a putea cumpara cota unui frate la ce ar trebui sa apelez, la un notar, avocat? Multumesc
Doar la notar.


Beneficiarul a scris:

Eu si cu fratii am mostenit fiecare cate o cota parte dintr-o proprietate dupa ce a facut succesiunea iar acuma eu as vrea sa cumpar partile celorlalti si sa fac acte, precizez ca defucuntul avea doar acte de mana pentru proprietate.
Ce ar trebui sa fac pentru a putea face acte conform legii si sa pot cumpara partile celorlalti
Ca sa fac actele, cadastru, intabulare am nevoie de ceilalti frati?


Succesiunea are la baza titlul de proprietate.
Mi-e greu sa cred ca ati reusit sa faceti succesiunea avand la baza doar chitanta de mana.
Chitanta de mana nu reprezinta un titlu de proprietate.

Eu cred ca de fapt aveti doar un certificat de mostenitor prin care se stabilesc cotele ce revin fiecaruia dar fara a fi individualizate.

La acest moment nu veti putea incheia niciun act de vanzare-cumparare cu fratele dvs. pana nu veti avea titlul de proprietate, cadastru si intabulare pe acea proprietate.

Va trebui prima ata sa deschideti o actiune in constatare prin care sa solicitati instantei emiterea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare-cumparare avand la baza acea chitanta de mana intocmita/semnata de tatal dvs.
Apoi. (pasul 2) cadastrul si intabularea proprietatii, pe urma veti putea face actele de vanzare-cumparare cu fratele.

Dezbaterea succesiunii a "acoperit " situația părinților, de a nu avea acte.
In prezent, moștenitorii au un certificat de moștenitor, care el însuși face dovada dreptului de proprietate asupra cotelor.
N-o sa se mai elibereze nici un titlu.
Si nu trebuie nici o acțiune în constatare.

Alte discuții în legătură

Intabulare Mariuspirvulescu Mariuspirvulescu Se poate face cadastru și intabulare doar pe baza certificatului de mostenitor? (vezi toată discuția)
Mostenire lucian1804 lucian1804 Dupa ce am facut succesiunea, actul casei a ramas pe numele mamei mele,care este un act de vanzare /cumparare de la ICRAL,cum s-a facut dupa 1990.In acel act ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor valicristi46 valicristi46 Buna ziua numele meu este Valentin si am o intrebare pt un avocat care ar putea ajuta la solutionarea unei mici-mari probleme,care incepe cam asa: In urma cu ... (vezi toată discuția)