Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Se poate face cadastru și intabulare doar pe baza certificatului de mostenitor?
Da.
La cadastru nu a vrut să mi faca cadastru și intabulare pe motiv că cerut. most nu tine loc de act de propietate

raluk0207 a scris:

Da.

Deci ce trebuie sa fac ca sa mi înscrie proprietatea la cadastru și intabulare am certificat de .mostenitor dar oficiul de cadastru zice ca trebuie act de proprietatea

gi-jane2, moderator
Art. 1133 Cod civil
Efecte
(1) Certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor, legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia.

Nu aveti ce act de proprietate să obțineți.
Probabil este ceva neregula cu actele dvs.