avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Se poate face cadastru și intabulare doar pe baza certificatului de mostenitor?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:24, 25 Aprilie 2019
Da.
La cadastru nu a vrut să mi faca cadastru și intabulare pe motiv că cerut. most nu tine loc de act de propietate

raluk0207 a scris:

Da.

Deci ce trebuie sa fac ca sa mi înscrie proprietatea la cadastru și intabulare am certificat de .mostenitor dar oficiul de cadastru zice ca trebuie act de proprietatea

Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2019
gi-jane2, moderator
Art. 1133 Cod civil
Efecte
(1) Certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor, legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia.

Nu aveti ce act de proprietate să obțineți.
Probabil este ceva neregula cu actele dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietate MateiIleana MateiIleana Buna seara! In baza certificatului de mostenitor, se poate obtine titlu de proprietate, acte de proprietate pt o casa, daca nu exista, deoarece nu se faceau ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare proprietate imobiliara enacheflorinconstantin enacheflorinconstantin Certificatul de mostenitor este un document prin care se atesta calitatea de proprietar ? Daca imobilul in cauza nu are cadastrul facut, care este calea legala ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate marytopi marytopi buna ,care sunt actele necesare pentru aobtine titlul de proprietate pe casa si gradina parinteasca?parintii decedati si suntem doi frati,multumesc (vezi toată discuția)