Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

buna ,care sunt actele necesare pentru aobtine titlul de proprietate pe casa si gradina parinteasca?parintii decedati si suntem doi frati,multumesc
trebuie sa dezbateti mostenirea. Certificatul de mostenitor va fi titlul dumneavoastra de proprietate
Conf.art.1133(1)"Certificatul de mostenitor face dovada calitatii de mostenitor ,legalmsau testamentar,precum si dovada dreptului de proprietate al mostenitorilor acceptanti asupra bunurilor din masa succesorala,in cota care se cuvine fiecaruia."Dezbateti succesiunea si obtineti certificatul de mostenitor, acesta va fi titlul dvs. de proprietate conf.art.1133 NCC.
avand in vedere ca nu exista acte pe proprietate am inceput demersurile pentru a intabula proprietatea,am angajat un inginer pentru a se ocupa de demersurile necesare dar mi se pare ca nu inainteaza deloc,am procedat corect?mi s-a spus ca nu se poate dezbate succesiunea daca nu avem totul intabulat, rog sa ma lamureasca cineva,multumesc