Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare-cumparare proprietate imobiliara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare-cumparare proprietate imobiliara

Certificatul de mostenitor este un document prin care se atesta calitatea de proprietar ? Daca imobilul in cauza nu are cadastrul facut, care este calea legala pentru vanzarea-cumpararea acestuia ? Care sunt taxele si impozitele de plata atat de catre vanzator cat si de cumparator ?
Multumesc.
Certificatul de mostenitor e titlul dvs de proprietate. Va trebui sa ii faceti cadastru si apoi sa il intabulati.
Cumparatorul plateste taxele notariale, vanzatorul impozitul.

Art. 1133

Efecte

(1) Certificatul de moştenitor face dovada calităţii de moştenitor, legal sau testamentar, precum şi dovada dreptului de proprietate al moştenitorilor acceptanţi asupra bunurilor din masa succesorală, în cota care se cuvine fiecăruia.