Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Garantie produs+software
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Garantie produs+software

Buna ziua,

Ce se intampla in cazul in care un produs nu se mai poate folosi in scopul pentru care a fost cumparat din cauza unui update de software pe care producatorul acestui software nu-l va mai face niciodata? Pot cere returnarea sumei platite? Garantia este tot de doi ani?
Exemplu:
Un produs care vine impreuna cu un software de sincronizare in cloud, sa zicem google drive. Cei de la google aduc modificari serviciului lor care duc la imposibilitatea folosirii software-ului produsului cumparat fara un update, dar firma producatoare nu mai exista sau nu mai ofera suport pentru acest produs.

Multumesc
In principiu garantia subzista, dar un raspuns avizat poate fi dat doar dupa consultarea prevederilor certificatului de garantie al produsului/contractul de licenta al soft-ului.

Cu stima,
Produsul nu e neconform. e doar perimat. Nu aveti cum sa invocati garantia.
Atunci cand Microsoft a intrerupt suportul la Windows XP, de exemplu, lumea a trecut la Vista sau direct la Windows 7. Chiar daca aveau licente retail.
adriandimitriu, utilizator
In acel caz e o mica diferenta. Exista optiunea de a face update de software si de a folosi in continuare produsul, iar Microsoft a anuntat cu multi ani inainte de a intrerupe suportul pentru Windows XP.
Problema mea ar fi cu produsele unde nu este posibil acest lucru. Sunt tot felul de gadget-uri fabricate prin Asia de producatori necunoscuti (cel putin mie) care nu-mi ofera certitudinea ca vor mai exista in urmatorii doi ani cat as avea garantie.

Adrian Dimitriu a scris:

Produsul nu e neconform. e doar perimat. Nu aveti cum sa invocati garantia.
Atunci cand Microsoft a intrerupt suportul la Windows XP, de exemplu, lumea a trecut la Vista sau direct la Windows 7. Chiar daca aveau licente retail.

Update-ul este, cum bine ati scris, o optiune, deci nu face parte din contractul de baza.
Pe de alta parte, daca fara update nu merge masinaria, atunci se va vinde un serviciu cu masinarie suport, cum e telefonia mobila sau Amazon Alexa.
Imaginatia comerciantilor n-are margini, la fel ca si candoarea cumparatorilor
Simplu: producatorul este responsabil pentru ce face el insusi, nu pentru ce fac tertii cu care nu are niciun contract.