Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zi libera donare sange
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zi libera donare sange

Buna ziua, in ultima saptamana din 2018 am donat sange, stiu ca pentru aceasta sa da o zi libera de la munca, la mine oricum era libera neplatita, Am inteles ca in acest caz se da o alta zi la comun acord cu angajatorul libera platita. Este adevarat ?
Donatorul de sânge are dreptul să primească, la cerere, pentru fiecare donare efectivă, o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariaţi.