Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea concubinajului: ce drepturi are femeia cu care a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea concubinajului: ce drepturi are femeia cu care a stat tatăl meu decedat la bunurile lui?

Buna ziua,tatăl meu a decedat si urmeaza sa facem succesiunea, el a trăit cu o femeie fără să fie căsătoriți, întrebarea mea este concubina tatălui meu are si ea drept la succesiune, de specificat ca in toate actele tatăl meu este proprietar? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Iar acum MORAL dupa ce l-ai bagat in pamant mai vrei si toata mostenirea ...... Ti se pare MORAL ??????????????????????????????
Concubina nu are dreptul de a succede, nu are calitatea de sot supravietuitor.

Daca, insa, a efectuat investitii, acte de amenajare asupra bunulurilor din masa partajabila, atunci aceasta are un drept de creanta.

Acesta poate fi demonstrat cu orice mijloc de proba.

Succesorii o pot despagubi.
Dreptul de creanta face referire la orice suma ? Si daca este o societate comerciala in care concubinulconcubina supravietuitorsupravietuitoare au bagat bani in firma prin dispozitii de incasare dovada lor stau in actele societatii , era nevoie de contract de imprumut intre parti ?
Multumesc si astept raspuns .