Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare pe asa-zisul spațiu verde
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare pe asa-zisul spațiu verde

Bună ziua. As avea o intrebare legata de delimitarea sau marcarea unei zone (spațiu) verzi de lângă trotuar. Am parcat mașina între alte 2 masini . Sunt -11 grade C, zăpada bătătorite și nici un semn care să îmi arate ca acolo unde sunt parcate aceste masini e zona verde. Pe partea opusă sunt niște containere ecologice de gunoi cu un indicator "Oprirea intrrzisa". Polițiștii locali mi-au inmanat o invitație pentru ca am parcat pe spațiul verde. De unde era sa stiu ca e spațiu verde ? Nu trebuia sa fie marcată zona ?
Lauritzen a scris:
Polițiștii locali mi-au inmanat o invitație ...

V-au legitimat? Ce scrie pe invitație?
Nu. Tocmai terminau de completat invitația când am ajuns la mașină și mi-au dat-o în mana.
Înțeleg că invitația nu e nominală.
Dacă mergeți vi se vor cere datele pentru a completa PV de contravenție.
Nu sunteți obligat să vă prezentați, nu au competența de a vă amenda pentru neprezentare.

Dacă nu mergeți și primiți PV de contravenție pentru parcare pe spațiul verde (!!!) îl puteți contesta.
Păstrați invitația, o să vă fie de folos ca să dovediți că nu au legitimat conducătorul mașinii din acea zi. Puteați fi dvs., putea fi un cunoscut căruia i-ați dat mașina... nu au voie să vă amendeze în calitate de proprietar.
Pe invitație scrie ca in caz de reprezentare sunt pasibila de o amendă între 100 și 500 lei cf art.2 pct31 Legea 61/1991/R.
Mulțumesc pentru raspunsurile prompte.
Nu au competența să sancționeze neprezentarea, poliția locală nu e printre organele menționate în art. 31.

Decizia nr. 11/2017 a ÎCCJ spune că doar agentul constatator al poliţiei rutiere poate identifica și amenda contravențional conducătorii auto, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate, nu și polițistul local:
[ link extern ]

Asta așa, ca idee, că oricum pe invitație nu e scris numele dvs. :) Puteați fi oricine.