avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare pe asa-zisul spațiu verde
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare pe asa-zisul spațiu verde

Bună ziua. As avea o intrebare legata de delimitarea sau marcarea unei zone (spațiu) verzi de lângă trotuar. Am parcat mașina între alte 2 masini . Sunt -11 grade C, zăpada bătătorite și nici un semn care să îmi arate ca acolo unde sunt parcate aceste masini e zona verde. Pe partea opusă sunt niște containere ecologice de gunoi cu un indicator "Oprirea intrrzisa". Polițiștii locali mi-au inmanat o invitație pentru ca am parcat pe spațiul verde. De unde era sa stiu ca e spațiu verde ? Nu trebuia sa fie marcată zona ?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 15:49, 9 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lauritzen a scris:
Polițiștii locali mi-au inmanat o invitație ...

V-au legitimat? Ce scrie pe invitație?
Nu. Tocmai terminau de completat invitația când am ajuns la mașină și mi-au dat-o în mana.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Înțeleg că invitația nu e nominală.
Dacă mergeți vi se vor cere datele pentru a completa PV de contravenție.
Nu sunteți obligat să vă prezentați, nu au competența de a vă amenda pentru neprezentare.

Dacă nu mergeți și primiți PV de contravenție pentru parcare pe spațiul verde (!!!) îl puteți contesta.
Păstrați invitația, o să vă fie de folos ca să dovediți că nu au legitimat conducătorul mașinii din acea zi. Puteați fi dvs., putea fi un cunoscut căruia i-ați dat mașina... nu au voie să vă amendeze în calitate de proprietar.
Pe invitație scrie ca in caz de reprezentare sunt pasibila de o amendă între 100 și 500 lei cf art.2 pct31 Legea 61/1991/R.
Mulțumesc pentru raspunsurile prompte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu au competența să sancționeze neprezentarea, poliția locală nu e printre organele menționate în art. 31.

Decizia nr. 11/2017 a ÎCCJ spune că doar agentul constatator al poliţiei rutiere poate identifica și amenda contravențional conducătorii auto, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate, nu și polițistul local:
[ link extern ]

Asta așa, ca idee, că oricum pe invitație nu e scris numele dvs. :) Puteați fi oricine.

Alte discuții în legătură

Nota de constatare politie locala floresti Hexagon Hexagon Azi 7.11.2018 am gasit la stergatoare o nota de constatare pentru ca am parcat neregulamentar pe trotuar desi in zona nu sunt amenajate locuri de parcare. In ... (vezi toată discuția)
Are voie polițistul local să dea amenzi din oug 195/02? Ionut 1992 Ionut 1992 Va salut, am fost sanctionat de catre un politist local , pentru stationare asa zisa interzisa, Sanctiunea aplicata a fost de 4 puncte amenda (580 lei ) si 3 ... (vezi toată discuția)
Invitatie stabilire amenda contraventionala saintromania saintromania Buna dimineata tuturor.V-as ruga daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu o invitatie pe care am primit-o din partea Politiei locale Iasi.Pe ... (vezi toată discuția)