Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto nou: stampila REMTII si certificat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto nou: stampila REMTII si certificat fiscal necesare

Buna ziua,
Am cumparat o masina noua de la un dealer autorizat din Romania (Braila).
Am fost la Impozite si taxe locale Sector 6 si nu am reusit sa inregistrez masina la Fisc cu actele pe care le-am primit de la dealer (ca sa o pot inmatricula ulterior pe numele meu).
Mi-au fost solicitate de la dealer in plus urmatoarele documente :
- Factura fiscala in trei exemplare (un original si doua copii), pe fiecare din cele trei exemplare ar trebui sa se regaseasca in Original stampila REMTII , de la Impozite si taxe locale Braila (am deja factura fiscala in original de la dealer, dar fara stampila REMTII)
- Certificatul de atestare fiscala (in care sa se vada seria de sasiu), tot de la Impozite si taxe locala Braila.

Dealerul sustine ca nu poate sa-mi furnizeze aceste documente - pe motiv ca aceste cerinte de la Impozite si taxe locale Sector 6 se refera exclusiv la masinile care au fost minim o data inmatriculate in Romania, nu si la masinile noi vandute de ei.
Este un abuz al organului fiscal Sector 6 sau greseala dealer-ului din Braila?
Si carei autoritati ar trebui sa ma adresez pentru aceasta problema?
Am cumparat o masina noua si sunt in situatia de a nu o putea inmatricula.
Multumesc,
relu_ms, utilizator
Salut, ai rezolvat , cum ai rezolvat intr-un final ?

relu_ms a scris:

Buna ziua,
Am cumparat o masina noua de la un dealer autorizat din Romania (Braila).
Am fost la Impozite si taxe locale Sector 6 si nu am reusit sa inregistrez masina la Fisc cu actele pe care le-am primit de la dealer (ca sa o pot inmatricula ulterior pe numele meu).
Mi-au fost solicitate de la dealer in plus urmatoarele documente :
- Factura fiscala in trei exemplare (un original si doua copii), pe fiecare din cele trei exemplare ar trebui sa se regaseasca in Original stampila REMTII , de la Impozite si taxe locale Braila (am deja factura fiscala in original de la dealer, dar fara stampila REMTII)
- Certificatul de atestare fiscala (in care sa se vada seria de sasiu), tot de la Impozite si taxe locala Braila.

Dealerul sustine ca nu poate sa-mi furnizeze aceste documente - pe motiv ca aceste cerinte de la Impozite si taxe locale Sector 6 se refera exclusiv la masinile care au fost minim o data inmatriculate in Romania, nu si la masinile noi vandute de ei.
Este un abuz al organului fiscal Sector 6 sau greseala dealer-ului din Braila?
Si carei autoritati ar trebui sa ma adresez pentru aceasta problema?
Am cumparat o masina noua si sunt in situatia de a nu o putea inmatricula.
Multumesc,

Ce sa rezolve, era clar o tampenie ce i se cerea de la biroul respectiv. Dealerul avea dreptate.
Buna ziua. Cum ati rezolvat? Am aceeasi situatie la sector 6 si nu gasesc solutionare. De la primaria vanzatorului (Cluj ) ne spun ca nu ne mai pot pune retroactiv pe factura stampila REMTII...
Buna ziua, Cum ati rezolvat? Multumesc
Daca autovehicolul e nou, luat de la dealer, e la prima inmatriculare in Romania si atunci nu e nevoie de acea stampila.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
latka, utilizator