Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim in constructii 2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim in constructii 2019

Buna ziua si la multi ani,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu salariul minim in constructii, este obligatoriu sa porneasca de la un brut de 3000 lei pentru toti angajatii din acest domeniu pornind de la muncitorii necalificati, femeie de serviciu, ingineri, arhitecti etc?
Sau este optional acest salariu doar in cazul in care se doreste a beneficia de acele scutiri ale taxelor?
Multumesc
Salariul minim de 3000 lei pentru codurile CAEN ale angajatorilor prevazute de OUG 114/2018 este obligatoriu.
Cornel Vasile, Consilier juridic