Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... marire salar brut de la 01.01.2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

marire salar brut de la 01.01.2019

Buna ziua,

Daca codul caen al firmei este 7112....este unul din codurile CAEN pentru care se maresc salariile brute in constructii.... si femeia de servici angajata pe firma are un salar brut de 2300 lei...trebuie sa ii fac act aditional de la 01.01.2019 sa ii maresc salarul brut la 3000 lei?

Multumesc
ionela11, utilizator
Da, va trebui marit si salariul femeii de serviciu ...
Multumesc

Si scutirile :de la plata impozitului pe venit, de 10%, , de la plata contribuției la sănătate (CASS), de 10% , contribuției la pensii (CAS) de la 25% la 21,25% se aplica pentru toti angajatii?
Facilitatile fiscale se acorda pentru toti numai daca sunt indeplinite conditiile mentionate in OUG 114/2018.
Si in cazul in care nu sunt indeplinide prevederile OUG114, salariul net "in mana" va fi mai fi de 2350 lei si contributiile le plateste angajatorul?
netul nu stiu cat este, doar brutul....minim 3000 lei.