Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificarea salariului in constructii 2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificarea salariului in constructii 2019

Buna ziua,
Acum cu noua lege( Hg.114/2018) cei din domeniul constructiilor ( respectand codurile CAEN ) sunt scutiti de anumite taxe -impozit , CAS respectiv reducerea CASS la 21.75%.
In aceste conditii, angajatorul trebuie sa pastreze BRUT-ul din contract si sa creasca NET-ul cu sumele rezultate din scutiri sau va scadea BRUT-ul pentru a ramane acelasi NET?
Nu are niciuna din aceste obligatii angajatorul , ci doar sa modifice toate salariile aflate sub 3000 lei.
am gasit asta:
"De asemenea, în perioada 1 ianuarie 2019 - 31 decembrie 2028, angajații de la firmele încadrate în domeniile de mai sus pot beneficia de scutire de la plata impozitului pe venit, de 10%, de la plata contribuției la sănătate (CASS), de 10% și de scăderea contribuției la pensii (CAS) de la 25% la 21,25%. Persoanele prevăzute mai sus care datorează contribuţia la fondul de pensii administrat privat reglementat de Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sunt scutite de la plata acestei contribuţii în limita cotei prevăzute mai sus.

Totodată, angajatorul va plăti o contribuție asiguratorie pentru muncă redusă cu 85% din valoarea ei. Astfel contribuția scade de la 2,25% la 0,337% din salariul brut."
Nici in aceste conditii?
Nici in aceste conditii ... legea il obliga doar la ce am postat anterior ...