Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma Constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma Constructii

Buna ziua.
Am inteles ca de la 1 ian 2019 firmele de constructii care au cifra de afaceri in limita a cel putin 80% din cifra de afaceri totala sunt scutite de la urmat contrib:

-CASS 10% nu mai platesc
-2,25% angaj nu va mai plati
-impoz pe venit 10% nu se mai plateste
Prin urmare angajatul va plati doar CAS 21,25% din sal brut
Nu prea inteleg adica,daca pe ian am impoz pe venit 3500 lei angajatorul nu mai plateste ?
Va rog din suflet sa ma ajutati .
multumesc
se plateste CAS 21,25% de angajat si CAM 0,3375% de catre angajator (adica doar 15% din cei 2,25%).
Ioan Petru Butariu, Contabil
MULTUMESC