Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract cu o firma de reciclare care a venit si a ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract cu o firma de reciclare care a venit si a luat obiectele de inventar casate

Buna ziua,
La sfarsitul anului am facut inventarierea si am decis sa casam niste obiecte de inventar ( scaune si monitoare) care nu mai erau functionale . Am facut un contract cu o firma de reciclare care a venit si a luat obiectele de inventar si apoi am facturat materialele reciclate firmei. Am nevoie de un cod CAEN separat pentru aceasta vanzare? Mentionez ca aceasta se intampla maxim o data pe an .

Multumesc!
george-neagu, moderator
Nu, deloc alt cod caen pentru ca ce ati valorificat in acest fel este din patrimoniul firmei nu ati prestat pentru altii acesta activitate ,si foarte bine cum ati procedat.
george-neagu, moderator
Multumesc!
Buna ziua,
Se pot preda mijloace fixe si ob de inventar casate (calculatoare, monitoare, imprimante, telefoane fixe vechi, etc.) in urma inventarului din decembrie unei firme de reciclare, dar numai in baza unui proces-verbal de predare-primire, intrucat institutia noastra nu emite facturi? Este legal?
Multumesc!