Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim în constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim în constructii

Buna sunt salariat la o firma de construcții și are codul cane 4333 se încadrează în hotărârea guvernului 114 din 29 decembrie 2018 cu salariu minim de 3000 lei construcții. Mulțumesc.
Da, se incadreaza.

Articolul 66
1. La articolul 60, după punctul 4 se introduce un nou punct, punctul 5, cu următorul cuprins:
5. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2028 inclusiv, pentru care sunt îndeplinite următoarele condiții:
a) angajatorii desfășoară activități în sectorul construcții care cuprind:
(i) activitatea de construcții definită la codul CAEN 41.42.43 - secțiunea F - Construcții;

43 Lucrari speciale de constructii
433 Lucrari de finisare
4331 Lucrari de ipsoserie
4332 Lucrari de tamplarie si dulgherie
4333 Lucrari de pardosire si placare a peretilor
4334 Lucrari de vopsitorie, zugraveli si montari de geamuri
4339 Alte lucrari de finisare