Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transformare srl in intreprindere individuala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transformare srl in intreprindere individuala

Buna ziua, Am un Srl in inactivitate si as dori sa o transform in intreprindere individuala pentru a face turism cu un apartament airbnb.Daca sunt in Italia, as putea face acest lucru?
Multumesc.
Va puteti infiinta intreprinderea individuala in acelasi timp cu mentinerea sau cu derularea procedurilor de inchidere si radiere de la registrul comertului si de la finante a srl-ului. Nu puteti transforma direct srl-ul in cealalta forma. Si pentru ce v-am scris trebuie sa veniti in tara sa mergeti personal la registrul comertului.
Numai ca trebuie facuta diferenta intre suspendarea unei firme la Registrul Comertului si suspendarea facuta de catre finante, ambele sunt cazuri de inactivitate. Daca inactivitatea e facuta de catre finante nu va puteti infiinta altceva pana nu platiti toate datoriile pentru care firma a fost declarata inactiva.,