avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitare venit din arenda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitare venit din arenda

Ce contributii se mai retin la sursa de arendas? Tot impozit si sanatate? Mulțumesc
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 21:51, 10 Ianuarie 2019
La fel ca anul trecut, impozitul pe venit si sanatatea doar in anumite conditii, adica daca venitul net (Venitul net din arendă se stabilește la fiecare plată prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut.) incsat de la acel arendas este cel puțin egal cu 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației unice, care este 2080 lei in 2019.
Daca venitul net incasat de la un singur arendas este sub plafonul celor 12 salarii minime brute pe țară, nu se retine si nu se plateste cass.
Aceasi principiu descris mai sus se aplica si daca aveti terenul dat in arenda la mai multi arendas, atunci se aduna venitul net de la fiecare si se compara cu plafonul celor 12 salarii minime brute pe țară.
O ultima situatie (caz in care persoana fizica isi declara si isi plateste singur cass): Persoanele fizice care realizează venituri din mai multe categorii de venituri, datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, dacă veniturile nete a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației unice. Adica e vorba de venituri din activități independente, venituri din inchrieri, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură (adica mai aveti separat fata de cel arendat, un numar de ha de teren pe care-l lucrati singur sau un numar de animale, pasari si albine ) si venitul din dividende.
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ? RicaRamurica RicaRamurica Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019? Daca venitul este sub 24960 lei nu se mai plateste contributia de 10 % la sanatate Daca arendasul imi da un ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza impozitul si contributia la sanatate din arenda marielamotte200 marielamotte200 Daca arendasul face 40000 de lei venit brut mie imi da in mana 35200 lei? 40000- 16000 ( 40 %) = 24000 ( venit impozabil) 2400 lei ( impozit 10 %) 2400 ... (vezi toată discuția)
Arenda 2018 Lisonelta400 Lisonelta400 Mie arendasul mi-a dat 35197,50 lei pe anul 2018. Am citit la ANAF ca se plateste impozitul la suma de 550 de lei tona de grau. In realitate eu am primit 650 ... (vezi toată discuția)