Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public si SRL
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public si SRL

Buna ziua. Fiind functionar public, pot fi in acelasi timp si asociat/asociat unic/administrator de SRL? Mentionez ca in functia publca activitatea se refera la comunicare, si vreau sa-mi fac o firma cu profil de import-export/vanzare produse alimentare. Multumesc
Puteti daca nu va folositi de ”relatiile” pe care le aveti ca functionar pentru a favoriza societatea. Insa, puteti adresa si o Adresa la serviciu pentru a avea ”dovada” ca sunteti in regula.
Conform art. 96. - (1) din Legea nr.161/2003 ,funcționarii publici, funcționarii publici parlamentari și funcționarii publici cu statut special pot exercita funcții sau activități în domeniul didactic, al cercetării științifice, al creației literar-artistice. Funcționarii publici, funcționarii publici parlamentari și funcționarii publici cu statut special pot exercita funcții în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate ca funcționar public, funcționar public parlamentar sau funcționar public cu statut special.

Prin urmare, nu există un caz de incompatibilitate, cu mențiunea ca obiectul de activitate al societății să nu aibă nici măcar o legătură tangențială cu activitatea desfășurată în calitate de funcționar public.
Multumesc