Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua .Sora mea a decedat si avea o garsoniera proprietate ,nu a fost casatorita nu a avut copii
Eu sunt singurul frate in viata ,parintii nu traiesc
Sora are nepoti de la frati si surori
Cum si cui revine mostenirea ?
Multumesc
Buna ziua,
Din punct de vedere juridic, fratii defunctului fac parte din clasa a 2-a de mostenitori, astfel :
Clasa a II-a sau clasa ascendenţilor privilegiaţi şi a colateralilor privilegiaţi este alcatuită din părinţii defunctului (părinţii fireşti şi cei din înfiere în cazul înfierii cu efecte restranse, ori numai părinţii din înfiere în cazul înfierii cu efecte depline), precum şi din fraţii şi surorile defunctului (din căsătorie, din afara căsătoriei sau din înfiere) şi descendenţii acestora.

Dacă defunctul nu era căsătorit şi nu avea descendenţi sau părinţi în viaţă la data decesului, dar avea fraţi, aceştia din urmă moştenesc întreaga avere, în cote egale. Dacă vreunul din fraţi a murit înaintea defunctului, cota sa este moştenită de către proprii copii, aflaţi în viaţă la data decesului defunctului. Dacă există şi fraţi vitregi, cota de 1/1 se moşteneşte pe linii: 1/2 din aceasta pe linia paternă, de către fraţii după tată şi fraţii buni şi 1/2 pe linia maternă, de către fraţii după mamă şi fraţii buni.
Va multumesc ,deci am inteles din raspunsul dvs ca eu si nepotii mei din partea fratilor suntem mostenitori egali
Nu chiar egali.
De exemplu, daca unul din frați a avut doi copii, cota care s-ar fi cuvenit tatălui lor, se va împărți în mod egal între ei.
Buna seara
Sa explic ,sora decedata are un frate in viata ,adica eu ,si cinci frati decedati ,cei cinci au cate doi copii in viata
Imi puteti spune cum impartim?
Va multumesc
Deci in total ati fost 7
Dacă cei 5 frați au decedat toti înainte, dvs va revine 1/6, iar fiecărui nepot 1/12.