Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi audiat ca martor un minor de 8 ani într-un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi audiat ca martor un minor de 8 ani într-un dosar cercetare penală pentru loviri și alte violențe?

Bună ziua. Fosta soție, a folosit fetița noastră în vârstă de 8 ani ca martor, intr-un dosar de cercetare penala, în care reclamase loviri și alte violențe. Lovirile sau violentele au fost neadevărate, deci o invenție la sfatul avocatului ei, iar fetița a fost învățată sa spună anumite lucruri (santajata de mama) în fata organului de cercetare al politiei și a celor doi reprezentanți de la Protecția Copilului care au asistat audierea.
Este legala audierea fetiței, cu cei doi reprezentanți, la cererea mamei și fără acordul meu, deși avem custodie comună???
Cine a solicitat asistenta reprezentantilor, este legal demersul?
Manuela Rășină, administrator
Care este vârsta la care un minor poate fi audiat in fata organelor de cercetare penala?
Oricand
Este vreun articol care spune ca nu este limita de vârstă?

Sobolan de tomberoane a scris:

Oricand

Legea spune dupa 10 ani, dar nici nu interzice sub 10 ani.Sunt judecatori care audiaza si la 5 ani si refuza si la 14 ani.Daca veea sa si faca o parere instanta poate audia copilul cand vrea la.orice varsta si sub 10 ani.

Deobicei judecatorii sunt psihologi buni, isi vor da seama cu siguranta faca fata e pusa sa minta.
Daca nube adevarat nimic din cele spuse de copil isi vor da seama.